Dzień pamięci ofiar mafii. Na Pałacu Królewskim projekcja ponad 900 nazwisk

Ponad 900 nazwisk włoskich ofiar mafii od piątku do niedzieli jest wyświetlanych na Pałacu Królewskim w Neapolu. Projekcję zorganizowano przy okazji włoskiego dnia pamięci i działania na rzecz ofiar mafii, przypadającego 21 marca. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Przypomnieć i ponownie zobaczyć gwiazdy – kultura i pamięć” – podała włoska agencja informacyjna ANSA.

To już XXVI edycja narodowego dnia pamięci i działania na rzecz ofiar mafii we Włoszech. W całym kraju w miejscach kultury odbywają się lokalne spotkania mające na celu upamiętnienie osób zamordowanych przez mafiosów.

Projekcja nazwisk na Pałacu Królewskim na placu Plebiscytu (Piazza del Plebiscito) w Neapolu wiąże się z 27. rocznicą śmierci księdza Giuseppe Diana, zabitego przez Kamorrę 19 marca 1994 roku. W piątek rodzina oraz regionalni urzędnicy i reprezentanci lokalnych organizacji złożyli przy jego grobie kwiaty. Hołd oddano także innym ofiarom mafii, których ciała są pochowane na cmentarzu w miejscowości Casal di Principe w regionie Kampania.