Eksperci: gangsterzy zarobią na wojnie krocie. „Już działają”

 

Wojna w Ukrainie jest bardzo korzystna dla gangsterów. Włoski prokurator Federico Cafiero de Raho ostrzega, że tamtejsza mafia wykorzysta kryzys na wschodzie i dużo zarobi na wojnie. Analitycy mówią nawet o miliardach euro.

Włoski prokurator Federico Cafiero de Raho, cytowany przez agencję prasową Ansa, przyznał, że wojna w Ukrainie to dla przestępczości zorganizowanej idealna okazja na rozwój nielegalnych biznesów. Przede wszystkim jest to dla nich szansa na zakup, a później sprzedaż broni.

„Mafie wykorzystują trudności rynkowe i samą wojnę, by czerpać korzyści zarówno z handlu produktami, jak i bronią”  powiedział prokurator zajmujący się walką z włoską mafią Federico Cafiero de Raho. Jego zdaniem mafie umiejętnie wykorzystują wszelkie kryzysy. „Za każdym razem, gdy dochodzi do kryzysu, mafie starają się wykorzystać kanały, by czerpać zyski. To mechanizm, który powtarza się w historii sądownictwa i został wiele razy ujawniony” — ostrzegał.

Broń „bez opieki”

Z kolei prokurator Nicola Gratteri w wywiadzie dla gazety „La Nuova Calabria” zwrócił uwagę na to, że po wojnie pozostaje mnóstwo broni „bez opieki”, która później może trafić na czarny rynek. Właśnie dlatego wojna w Ukrainie może być szczególnie interesująca dla przestępczości zorganizowanej.

Prokurator przewiduje, że może spełnić się podobny scenariusz, jak w Bośni i Czarnogórze: „Kraje byłej Jugosławii stały się supermarketem broni wojennej. Więc kiedy wojna w Ukrainie się skończy, będzie to dla nich okazja, by tam pojechać i kupić nową, bardziej zaawansowaną broń”.

Pieniądze i władza

Przykładem tego, jak mafie wykorzystują kryzysy, jest pandemia COVID-19. Jak podkreśla prokurator, „mafie są organizacjami pasożytniczymi, są obecne tam, gdzie są pieniądze i władza, a gdy inni są w kryzysie, mafie wykorzystują to i dopuszczają się nadużyć”.

Mafie w czasie kryzysu wywołanego pandemią kupowały upadające przedsiębiorstwa za grosze  pozostawiały prawowitych właścicieli na stanowiskach i prały mafijne pieniądze. Prokurator przywołał dane włoskiej policji zajmującej się przestępstwami gospodarczymi, Guardia di Finanza, która ustaliła, że w ten sposób zostały wyłudzone 4 mld euro.

Instytut Eurispes podaje, że światowy mafijny obrót wynosi 130 mld euro, a sam handel narkotykami to 30 mld euro.

Chaos wokół wojny w Ukrainie znacznie ułatwia prowadzenie nielegalnych działań, co dla mafii oznacza zyski liczonego w miliardach euro. Według szacunków analityków w ciągu najbliższych 5 lat na wojnie w Ukrainie najwięcej „zarobi” włoska organizacja przestępcza wywodząca się z Kalabrii Ndrangheta, której obroty mogą wzrosnąć o 15 proc.

Biznes energetyczny po wojnie w Ukrainie może przynieść mafiom dochód ok. 2 mld euro, budownictwo ok. miliard. Według analityków mafie będą odgrywały kluczową rolę w powojennej odbudowie.

Kreml się odgraża. „Europa ucierpi przez sankcje, które nakłada”

„Mafie już działają, o czym świadczą śledztwa prowadzone przez różnych prokuratorów”  zauważa włoski dziennikarz Klaus Davi. Wskazuje, że wiele klanów z włoskiej mafii jest silnie związanych ze wschodnimi mafiami, które osiadły w byłej NRD. „Jak pokazują różne śledztwa, włoskie mafie są sprzymierzone z mafiami bałkańskimi i wschodnimi, a platformą dla tych powiązań jest Mediolan”  dodaje.

Źródło: Italpress, Ansa