Mafia wydała na niego wyrok. Duchowny wzywa do walki z camorrą

Nowy arcybiskup Neapolu Domenico Battaglia zamierza występować zdecydowanie przeciwko cammorze i wszelkiej przestępczości zorganizowanej. – Jedyną bronią Kościoła i państwa w tej walce jest wiarygodność – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Avvenire”. Na metropolitę „miasta camorry” jest wydany wyrok włoskiej mafii.

– Kościół jest wezwany do odegrania proroczej roli w tej walce – powiedział hierarcha w rozmowie z dziennikiem „Avvenire” . Dodał, że należy działać wspólnie z organami państwowymi i wyjaśnić sprawę „na wszystkich płaszczyznach”.

„Wirus mafii”

Jego zdaniem gospodarcze skutki lockdownu z powodu koronawirusa ułatwiły „wirusowi mafii” zagnieżdżenie się w „ranach niesprawiedliwości społecznej”. Camorra obiecuje wolność i szybkie zyski, w rzeczywistości trzyma ludzi w swych szponach – stwierdził abp Battaglia.

Podkreślił, że jedyną bronią Kościoła i państwa w tej walce jest wiarygodność.

– Jeśli nie uda się jej odzyskać, camorra będzie nadal wciągała w swój system coraz więcej młodzieży. Odzyskanie wiarygodności jest możliwe tylko przez konkretne zaangażowanie w potrzeby ludzi – dodał duchowny.

Aktywny świat kryminalny

Duchowny wspierał już antymafijne akcje związane z groźnym klanem Moccia, który działa na terenie Kampanii i Lacjum. Camorra wydała na metropolitę Neapolu wyrok.

Abp Domenico Battaglia, który 20 stycznia skończył 58 lat, został powołany na to stanowisko przez Franciszka 12 grudnia 2020. Jego poprzednikiem był 77-letni obecnie kardynał Crescenzio Sepe, który kierował tą archidiecezją od 20 maja 2006.

Region Kampanii, którego stolicą jest właśnie Neapol, jest znany z problemów społecznych i aktywnego świata kryminalnego.