Mafioso, ale meloman. Wywalczył sobie zgodę na słuchanie muzyki w izolatce

48-letni Domenico Strisciuglio, odsiadujący ponaddwudziestoletni wyrok, wygrał w czwartek zgodę na posiadanie w celi odtwarzacza płyt CD. W więzieniu objęty jest specjalnym nadzorem, uniemożliwiającym mu kontakt z innymi więźniami.

48-letni Domenico Strisciuglio został skazany na ponad 20 lat więzienia za morderstwo i inne przestępstwa związane z przestępczością zorganizowaną. Z tego powodu objęty jest specjalnym nadzorem na podstawie ustawy o zaostrzonym reżimie więziennym.

Przepis został wprowadzony w 1975 r. i rozszerzony na początku lat 90., aby uniemożliwić skazanym członkom mafii na pociąganie za sznurki zza krat i prowadzenie działalności przestępczej na terenie zakładu karnego. Na jego podstawie administracja więzienna może odciąć osadzonego od świata zewnętrznego i innych więźniów: zakazać korzystania z telefonu, przebywania i korespondencji z innymi więźniami, otrzymywania przelewów pieniężnych i paczek oraz uczestnictwa we wszelkich więziennych aktywnościach.

Jak podaje „La Repubblica”, prawnik Strisciuglio pozwał władze więzienia do sądu, gdy w maju 2020 r. odrzuciły one prośbę jego klienta o zakup odtwarzacza CD. W czwartek sąd w sardyńskim mieście Sassari, gdzie Strisciuglio odbywa karę od 1999 r., pozytywnie rozpatrzył pozew, uznając, że każdy obywatel ma konstytucyjne prawo do słuchania muzyki.