„Malizna”. Od taksówkarza do mafijnego bossa

Mirosław D. ps. „Malizna”, lat 71. W latach 80. był taksówkarzem z Pragi Północ, a później cinkciarzem. W końcu stał się jednym z najbardziej bezwzględnych bossów grupy pruszkowskiej. Skazano go m. in. za podżeganie do zabójstwa Andrzeja K. ps. „Pershing”.
Mirosław D. ps. "Malizna", lat 71. W latach 80. był taksówkarzem z Pragi Północ, a później cinkciarzem. W końcu stał się jednym z najbardziej bezwzględnych bossów grupy pruszkowskiej. Skazano go m. in. za podżeganie do zabójstwa Andrzeja K. ps. "Pershing".
Foto: Grzegorz Momot / PAP
Mirosław D., pseudonim Malizna na sali sądowej w 2003 r.

Taksówkarz godny zaufania

Mirosław D. urodził się w 1950 r. Rok później na świat przyszedł jego brat – Leszek D., później znany jako „Wańka”, który karierę przestępczą rozpoczynał wcześniej niż Mirosław, a obecnie wciąż zasiada na ławach oskarżonych.

W wieku kilkunastu lat „Malizna” ukończył technikum i uzyskał wykształcenie średnie. Początkowo chciał normalnie pracować – zaczął pracować jako taksówkarz na stołecznej Pradze-Północ. Taksówki były wówczas chętnie wykorzystywane przez przestępców, kiedy na przykład uciekali z miejsca kradzieży. Na pewnym etapie musieli zauważyć, że „Malizna” wie, czym się zajmują, a mimo to nie zawiadamia milicji.

Tak zbudowane zaufanie otworzyło mu drogę, by jako kierowca dołączyć na stałe do złodziejskiego gangu. Wtedy poznał m. in. Ryszarda S. ps. „Kajtek”, Jacka D. ps. „Dreszcz” czy Zbigniewa K. ps. „Ali”. Razem włamywali się i kradli kartki na paliwo, ale przede wszystkim klisze rentgenowskie – po to, by odzyskiwać z nich wartościowe srebro, przetapiać je i sprzedawać dalej.

Znajomości kluczem do sukcesu

Pod koniec lat 80. „Malizna” i jego brat, „Wańka”, chcieli zorganizować też własny biznes. Założyli hurtownię „DAK”, w której ich wspólnikiem został Stanisław K. ps. „Belfegor”. W dużym biurze, do którego wstawili stół bilardowy, regularnie spotykali się m. in. ze wspomnianym już „Dreszczem” czy „Alim”. To dało podwaliny pod późniejszy zarząd grupy pruszkowskiej.

Zanim jednak do tego doszło, w 1989 r. zalegalizowano handel walutami, a w Uniwersamie przy rondzie Wiatraczna na warszawskim Grochowie powstał kantor. Oszuści i cinkciarze, wcześniej niezgodnie z prawem obracający walutami, postanowili to wykorzystać – aby stojąc pod Uniwersamem oferować ludziom korzystniejsze kursy wymiany niż w kantorze. Zajęli się tym „Malizna”, „Kajtek” i inni – Zygmunt R. ps. „Bolo” vel „Kaban”, Janusz P. ps. „Parasol”, a także Czesław K. ps. „Ceber” – związany potem z domniemanym liderem grupy ząbkowsko-praskiej, Henrykiem N. ps. „Dziad”.

Liderzy „Pruszkowa”

Od tego czasu, na bazie struktur, które stworzył w ogół siebie Ireneusz P. ps. „Barabas” vel „Barabasz”, a którymi po jego śmierci w wypadku kierował Zbigniew K. ps. „Ali”, zaczęła kreować się właściwa grupa pruszkowska. Od początku jedną z ważniejszych postaci, zaraz obok „Wańki”, był w niej właśnie jego brat – „Malizna” (pseudonim ten wziął się wtedy stąd, że gdy próbował narkotyków przeznaczonych na handel, wąchając, mówił, że „zalatuje malizną”, co oznaczało, że towar był słabej jakości). Mirosław D. jako jedyny nie był wtedy karany i nie należał do więziennej subkultury grypsujących. Pierwsze zarzuty – nielegalnego posiadania broni – usłyszał w 1994 r. W podobnym czasie do „Pruszkowa” dołączyła grupa ożarowska, na której czele stał Andrzej K. ps. „Pershing”.

Do dziś media określają go mianem jedynego i najważniejszego bossa mafii pruszkowskiej, choć w praktyce wyglądało to nieco inaczej. Gdy w 1995 roku powstawał zarząd gangu (jak później określił to w swoich zeznaniach świadek koronny Jarosław S. vel Ł. ps. „Masa”), w jego skład mieli wejść obok „Pershinga” – „Malizna”, „Bolo”, „Parasol”, „Słowik” i „Wańka”. Wtedy „Malizna” zajmował się już różnymi przestępstwami, kontrolując Pragę-Południe i Bródno. Te tereny próbowali sobie podporządkować pod kątem handlu narkotykami Jerzy W. ps. „Żaba”, a od strony kradzieży czy wymuszeń – Marek C. ps. „Rympałek”. Ten ostatnie w teorii podlegał „Maliźnie”, ale ich ludzie kilkakrotnie się ze sobą ścierali.

Wojna domowa

Od 1996 r. w stołecznym półświatku rozpoczęła się prawdziwa wojna, w której z roku na rok rodziły się nowe konflikty, doprowadzające do rozlewu krwi. W lutym zastrzelono pod sklepem spożywczym w Pruszkowie Wojciecha K. ps. „Kiełbacha” – jednego z wysoko postawionych członków grupy, który wprowadził do niej „Masę” – najpierw jako swojego ochroniarza, a potem partnera w interesach i przyjaciela. „Kiełbacha” miał zginąć, bo zaczął przesadzać z narkotykami i za bardzo zbliżył się z gangsterami z Wołomina. Tymczasem „Masa” początkowo przyznawał się nawet do zlecenia tego zabójstwa, co potem tłumaczył chęcią podbudowania swojej pozycji w gangu. Jego zdaniem za atakiem stali ludzie Marka C. ps. „Rympałek” w ramach zemsty za to, że „Kiełbacha” nie ostrzegł ich o policyjnym nalocie. Przez lata inne osoby, w tym „Malizna”, wyrażały jednak przekonanie, że „Masa” faktycznie stał za podżeganiem do tej egzekucji. Sprawy do dziś nie wyjaśniono.

Mirosław D. nie przepadał zresztą za „Masą”, choć wcześniej utrzymywali dość poprawne relacje. Konflikt narastał, a za „Masą” miał wstawić się „Pershing”, jako że planowali wspólne interesy przy automatach do gier, z których pozostali „starzy pruszkowscy” nic by nie mieli. Podobno, jak „Masa” opowiadał w książce „Masa o bossach polskiej mafii”, w kłótniach Andrzej K. kilka razy przy świadkach uderzył „Maliznę”, co było w środowisku ogromną zniewagą.

Niewyjaśnione zbrodnie

W lutym 1998 roku pod delikatesami przy ulicy Płowieckiej na Pradze-Południe zastrzelono wsiadającego do swojego pontiaca Wiesława N. ps. „Wariat” – domniemanego bossa grupy ząbkowsko-praskiej, starszego brata „Dziada”. W środowisku mówiło się, że zarówno za tym, jak i wcześniejszymi zamachami na „Wariata” miał stać „Malizna”, wszelkimi sposobami walczący z konkurencją. Jeden ze świadków ponoć widział jego auto na miejscu zdarzenia krótko po zamachu. Tej sprawy również nie udało się jednak rozwiązać.

Pseudonim „Malizna” pojawiał się jeszcze przy kilku innych zleceniach. 5 marca 1999 roku w Katowicach, tuż obok restauracji „Zielone oczko”, zaatakowano pochodzącego z Pruszkowa Zbigniewa S. ps. „Simon”, rezydenta grupy pruszkowskiej na Śląsku. Trzy dni później gangster zmarł w szpitalu. Jedna z hipotez zakładała, że zbrodnię zlecił niejaki Ryszard B., również prowadzący interesy dla „Pruszkowa” na Śląsku, bo „Simon” wcześniej go pobił. Zamachowcami mieli natomiast być pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego Marek W. i Włodzimierz G. ps. „Bokser”, należący do zbrojnego ramienia łódzkiej „ośmiornicy” – podobno podlegający „Maliźnie”. Ta wersja wydarzeń budzi jednak wątpliwości – czy „ośmiornica” w ogóle była podporządkowana grupie pruszkowskiej i czy strzelać mogli Marek W. i „Bokser”, kiedy miesiąc później w Łodzi „Boksera” też postrzelono i to rzekomo właśnie na zlecenie Marka W. Jak nietrudno się domyślić, zagadki zabójstwa „Simona” także nie rozwikłano.

Zdecydowanie mniej niedopowiedzeń, przynajmniej co do zleceniodawcy egzekucji, pojawiło się w kontekście śmierci Andrzeja K. ps. „Pershing” – zastrzelonego 5 grudnia 1999 roku na parkingu tuż obok hotelu Kasprowy przy Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Zdaniem śledczych polecenie to wydał „Malizna”, sprawcami byli Ryszard N. ps. „Rzeźnik” i Ryszard B., a na miejsce zawiózł ich nieżyjący już, późniejszy świadek koronny Adam K. ps. „Dziadek”.

„Maliznę” wiązano też z sytuacją z kwietnia 2000 r., kiedy to zginął były minister pracy i wicepremier PRL, Ireneusz Sekuła. Zdarzenie uznano za samobójstwo, choć trzy strzały w brzuch (w tym jeden niecelny) budziły więcej pytań, niż dawały odpowiedzi. W półświatku mówiło się, że Sekułę zamordowano za długi. W dniu śmierci jego biuro miał odwiedzić „Malizna” z synem – Arturem D. ps. „Młody Malizna”. Podobno ich rozmowa dotyczyła biznesu związanego ze spirytusem.

Zmierzch mafii pruszkowskiej

Tymczasem kilka tygodni po zabójstwie „Pershinga”, pod zarzutem wymuszenia rozbójniczego zatrzymany został Jarosław S. (dziś Ł.) ps. „Masa”. W sierpniu 2000 r. został jednym z pierwszych w Polsce świadków koronnych. Kolejne miesiące, m. in. w oparciu o jego zeznania, doprowadziły do rozbicia grupy pruszkowskiej i aresztowania wielu jej członków, w tym części „starych pruszkowskich”.

Mirosław D. ps. „Malizna” wpadł 6 kwietnia 2001 r. pod Otwockiem, w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i Komendy Stołecznej Policji. Poszukiwano go listem gończym. Był piątym z sześciu podejrzanych o kierowanie grupą pruszkowską – na wolności pozostawał jeszcze Andrzej Z. ps. „Słowik”, zatrzymany potem w Hiszpanii.

Kary łagodne, ale prawomocne

Dwa lata później Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w głównym procesie „Pruszkowa”. „Maliznę” za utworzenie i kierowanie grupą w okresie od 1990 do 2000 r. skazano na 7 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności. Orzeczenie to w 2004 r. podtrzymał stołeczny Sąd Apelacyjny, a w 2005 Sąd Najwyższy oddalił kasację. Obok „Malizny” prawomocnie skazano też Zygmunta R. ps. „Bolo” vel „Kaban”, Ryszarda S. ps. „Kajtek” i Janusza P. ps. „Parasol” – na 7 lat za kratkami, a Leszka D. ps. Wańka” – na 6,5 roku więzienia. Sąd Najwyższy uznał jeden z głównych dowodów – zeznania świadka koronnego „Masy” – za wiarygodne i spójne z innymi dowodami. Odrzucił też twierdzenia obrony, jakoby „Masa” nie mógł zostać świadkiem koronnym ze względu na kierowanie grupą pruszkowską – kierował on bowiem tylko jedną z podgrup, wypełniając polecenia zarządu gangu.

W 2003 r. zapadł też wyrok w sprawie podżegania i wykonania egzekucji na „Pershingu”. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu skazał „Maliznę” na 10 lat za więziennymi murami, a Ryszarda B. – na 25 lat. Kary te podtrzymał w 2004 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie, a w 2006 r. kasację jako „oczywiście bezzasadną” oddalił Sąd Najwyższy. Poinformowano wtedy, że obrona podniosła te same argumenty, co w apelacji, a nie wykazała rażącej obrazy prawa. Co więcej – trudno twierdzić, że

„Malizna” nie podżegał Ryszarda B. do zabójstwa „Pershinga”, bo to „Malizna” naciskał na osobiste wykonanie wyroku przez Ryszarda B., kiedy ten chciał wynająć do tego obcokrajowców. W sprawie tej samej zbrodni toczył się wówczas proces Ryszarda N. ps. „Rzeźnik”, który w 2000 r. uciekł z aresztu w Wadowicach – ujęto go dopiero w 2005 roku w Niemczech. W 2008 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał go prawomocnie na 25 lat więzienia. Do dziś udział Ryszarda B. w zbrodni na „Pershingu” budzi natomiast wiele wątpliwości.

Gdy w 2007 r. „Malizna” przebywał jeszcze za kratkami, dziennikarz Jerzy Jachowicz na łamach Dziennika opisywał, że czerpie on spore zyski z nieformalnie należących do niego klubu nocnego, klubów sztuk walki czy solariów, a także mieszkania (oficjalnie zapisanego na jego córkę), które wynajęto na potrzeby nagrań jednego z głównych wątków popularnego serialu „M jak miłość”. Po ujawnieniu tych informacji, producent wycofał się ze współpracy i zmienił lokalizację.

Kilka lat później, we wrześniu 2012 r., „Malizna” usłyszał kolejny wyrok – 3 lat więzienia, a jego brat, „Wańka” – 2,5 r. więzienia, za kierowanie grupą przestępczą w latach 2000-2001 i dokonanie wymuszenia rozbójniczego. W tym okresie miały dla nich pracować grupy Sławomira S. ps. „Krakowiak” i Tadeusza W. ps. „Suchy”.

Zamiana ról

Wcześniej, w 2010 r., policja przypuściła uderzenie w „Młody Pruszków” – wpadli podejrzani o kierowanie gangiem Robert R. ps. „Robson” i Artur D. ps. „Młody Malizna” – syn Mirosława D. Artur D. w latach 90. miał brać udział w wymuszeniach rozbójniczych i jak wspominaliśmy wcześniej – odwiedzić razem z ojcem Ireneusza Sekułę w dniu jego śmierci. Potem trafił do więzienia za spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Tymczasem w 2013 r. Mirosław D. wyszedł na wolność. Podobno wziął udział w spotkaniu z przebywającymi na wolności, byłymi bossami „Pruszkowa”, w jednym z warszawskich lokali. Później podobno założył firmę. Do dziś nie trafił więcej za kratki, czego nie można powiedzieć o jego bracie, „Wańce”, który razem ze „Słowikiem” i „Parasolem” odpowiada (już z wolnej stopy) w kilku procesach.

Źródła: pl.wikipedia.org, wiadomości.wp.pl, dziennik.pl, „Masa o bossach polskiej mafii” (Górski A., Sokołowski J., wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2015), „Nowy alfabet mafii” (Ornacka E., Pytlakowski P., wyd. Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 2013), newsbook.pl, Podejrzani (YouTube), Osobowe Źródła Informacji, Inf. własna