Marian Banaś na celowniku. PiS chce go zablokować

Choć od kilku tygodni w temacie była cisza, to zakulisowa walka o Najwyższą Izbę Kontroli trwa. PiS chce zablokować Banasia i stworzyć mu wewnętrzną opozycję. Wszystko po to, by ten nie wyciągał niewygodnych faktów dla partii rządzącej.

Kulisy walki o NIK opisuje „Rzeczpospolita”. Czytamy w niej, że obecnie trwa przeciąganie liny pomiędzy Marianem Banasiem i marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Chodzi o nominacje do kolegium Najwyższej Izby Kontroli. W skład tego podmiotu wchodzi prezes, wiceprezesi, dyrektor generalny oraz 14 członków. Tych ostatnich powołuje na wniosek prezesa marszałek Sejmu.

Witek z Banasiem muszą się więc dogadać. I wydawało się, że jest na to szansa. Banaś zaproponował dwie osoby: Marię Smereczyńską oraz prof. Izabelę Zawiślińską.

Pod koniec kwietnia jednak sytuacja się zmieniła. Podczas obrad sejmowej komisji ds. kontroli państwowej, Banaś wycofał poparcie dla Zawiślińskiej, a prawnicy NIK udowadniali, że to możliwe. Z kolei Biuro Analiz Sejmowych utrzymywało, że prezes Izby nie ma takiej kompetencji.

Ostatecznie Witek Zawiślińską powołała. Zdaniem wiceszefa sejmowej komisji – Jana Łopaty z PSL – Banaś boi się, że ekonomistka będzie głosowała przeciwko niemu.

Wszystko po to, by mieć większość we wspomnianym kolegium. To natomiast jest kluczowe w kontekście kontroli przeprowadzanych na przykład w ministerstwach. To właśnie w takim trybie na światło dzienne może wychodzić wiele niewygodnych faktów dla PiS.

A w kolegium NIK już jest wielu nominatów ze strony PiS. M.in. Tomasz Sobecki, syn wpływowej posłanki Anny Sobeckiej, związanej ze środowiskami Radia Maryja. Wiceprezesi również pojawili się w Izbie z poparcia partii rządzącej.

– Walka o kolegium jest zasadna też z tego względu, że ma ono obecnie jedynie 13 członków z 19, których wymaga ustawa. Wystarczy przekonać zaledwie siedmiu, by wygrać głosowanie i w praktyce ubezwłasnowolnić prezesa – mówi informator „Rz”. I dodaje, że walka o niezależność kolegium to również walka o niezależność kontroli.

money.pl