Odbył się pogrzeb członka rodziny mafijnej we włoszech

Mimo że we Włoszech od marca obowiązuje zakaz organizowania pogrzebów, ten się jednak odbył. W uroczystości brało udział kilkadziesiąt osób – wszyscy chcieli pożegnać 70-letniego członka rodziny mafijnej.

W trakcie trwania epidemii koronawirusa, na Sycylii odbył się pogrzeb jednego z członków rodziny mafijnej. (Twitter, Massimiliano Branca)

Pogrzeb miał miejsce w Mesynie, mieście położonym w północno-wschodniej części Sycylii. Członkowie Cosa Nostry pożegnali 70-letniego Luigiego Sparacio, brata byłego mafijnego bossa. Prokuratorzy rozpoczęli dochodzenie w tej sprawie.

Koronawirus we Włoszech. Odbył się pogrzeb członka rodziny mafijnej

Przewodniczący komitetu przeciwko mafii, Claudio Fava uznał to za „prawdziwy skandal i obrazę dla tych, którzy stracili bliskich podczas pandemii”. To jednak jest przykładem bezkarności mafii we Włoszech. W rozmowie z „CNN” jeden z członków komitetu powiedział, że klany czerpią zysk w trakcie trwania pandemii koronawirusa, zwłaszcza w południowych Włoszech.

Mafia zbiera już żniwo w ubogich dzielnicach Włoch. Udzielane są kredyty firmom, które są na skraju bankructwa. Jak podaje „CNN”, grupa chce również odprowadzić miliardy euro z pakietu stymulującego. Franco Gabrielli, szef włoskiej policji twierdzi, że mafia jest już wplątana w niektóre gałęzie ekonomii, „które nie zostały zablokowane przez pandemię Covid-19”. Mowa o łańcuchu rolno-spożywczym, dostawach leków, sprzętu medycznego i transporcie.

Szef policji przyznał również, że ta organizacja przestępcza inwestuje już w „domy pogrzebowe, pralnie szpitalne, w firmy sprzątające, w które od zawsze inwestowali”. Dodaje, że mafia ma w garści również „stacje benzynowe i firmy dostawcze”. „Ale to portfolio, które mają od 10 lat” podsumowuje.

Anna Sergi, starsza wykładowczyni kryminologii na Uniwersytecie w Essex twierdzi, że wcześniejsze kryzysy pokazały, że mafia może szybko wynosić pieniądze poza system bankowy. Pożyczanie pieniędzy zagrożonym firmom, a następnie stopniowe przejmowanie nad nimi kontroli to, zdaniem Sergi, dobrze znana zagrywka mafii.

Zobacz obraz na Twitterze