Płatny zabójca podejrzany o ponad 100 morderstw aresztowany po raz kolejny

Hiszpańska policja aresztowała Kolumbijczyka poszukiwanego przez służby w jego kraju za domniemany udział w ponad 100 morderstwach. Jonathan Andrés Zuluaga Celemín znany jest pod pseudonimem Nene bądź Snoopy. Uznawany jest za lidera organizacji kryminalnej „La Cordillera”, zajmującej się handlem bronią i narkotykami.

To już trzeci raz, jak doszło do jego aresztowania w Hiszpanii. W 2012 roku dokonano jego ekstradycji do Kolumbii, gdzie skazano go na 26 lat więzienia. Przedstawił on jednak zaświadczenie lekarskie, które wpłynęło na zmianę wyroku na areszt domowy. Później ślad po nim zaginął.

Do kolejnego zatrzymania „Nene” doszło w 2019 roku, ale nie można było jednak przeprowadzić jego ekstradycji, ponieważ kolumbijskie służby nie przekazały koniecznych do tego dokumentów. Musiał więc zostać wypuszczony na wolność.

Podczas ostatniego śledztwa policja trafiła na trop członków rodziny poszukiwanego, którzy często podróżowali między Hiszpanią i Kolumbią, co doprowadziło do znalezienia różnych lokalizacji w Madrycie powiązanych właśnie z Jonathanem Zuluagą. Agenci znaleźli także partnerkę „Nene” i dziecko, którzy jednak ze względu na ostrożność nie mieszkali z mężczyzną. Wszyscy jednak się widywali. Podczas jednego z takich spotkań funkcjonariusze mogli podjąć się jego aresztowania – przekazała rzecznik prasowa hiszpańskiej policji Celia Muñoz.

Portugalskie służby przejęły tonę haszyszu i 10 kg heroiny, po tym jak w piątek zbliżyły się do kilku pojazdów na autostradzie A2 – poinformowała w…

Według policji 35-letni „Nene” przyjechał do Hiszpani w 2015 roku, aby założyć właśnie tam oraz we Francji i Belgii oddziały „La Cordillery”. Jak podają hiszpańskie media, to szef najaktywniejszej kolumbijskiej agencji zabójstw na zamówienie. Przypisuje mu się udział w ponad 100 morderstwach. Wiele zbrodni miał zlecić z madryckiej dzielnicy Carabanchel. W oświadczeniu policyjnym podano, że jedno z zabójstw, w które był zamieszany Jonathan Zuluaga, dotyczyło jego teściowej Sindy Tatiany Gómez Valencii.

Kolumbijskie służby oskarżają go także o wytwarzanie, handel, bądź też posiadanie broni palnej. Handel narkotykami na dużą skalę prowadził w Ameryce Południowej, w Panamie, w Stanach Zjednoczonych, Meksyki, Republice Zielonego Przylądka. Zajmował się także sprowadzaniem kokainy z Ameryki Łacińskiej do Europy.