Polak, którego bał się sam Al Capone. „Był bezwzględnym mordercą, który co tydzień chodził na mszę”. Prawdziwa historia Henryka Wojciechowskiego

Henryk Wojciechowski, znany bardziej jako Earl „Hymie” Weiss, przez kilka lat polował na słynnego amerykańskiego gangstera Ala Capone. Dwa razy zorganizował na niego zamach. Ostatecznie jednak sam zginął z jego rąk w wieku zaledwie 28 lat. W ciele bandyty znaleziono dziesięć ołowianych kul, a w kieszeni zaś różaniec.

 • Henryk Wojciechowski (zwany również Earl „Hymie” Weiss) był śmiertelnym wrogiem Ala Capone. Gangsterzy zarządzali konkurencyjnymi gangami, które walczyły o wpływy w Chicago w czasach prohibicji w USA
 • „Jedyny człowiek, którego bał się Al Capone” – tak mówiono o Henryku Wojciechowskim. Był bezwzględnym mordercą. Jednocześnie też co tydzień pojawiał się na mszy niedzielnej, a przy sobie zawsze nosił różaniec
 • Earl Weiss przeprowadził dwa zamachy na Ala Capone. Z obu gangster wyszedł bez szwanku. Szybko się jednak zemścił. I to skutecznie
 • Earl Weiss zginął podczas drugiego zamachu na niego. Zamachowcy dopadli gangstera na jednej z chicagowskich ulic. W jego ciele odkryto 10 kul. Miał wtedy 28 lat
 • Henryk Wojciechowski już jako nastolatek miał swój gang

  Henryk Wojciechowski (Earl „Hymie” Weiss) urodził się 25 stycznia 1898 r. na terenie dzisiejszego Sieradza (woj. łódzkie). Miał czwórkę rodzeństwa. Gdy skończył zaledwie trzy lata, jego rodzice Walenty Wojciechowski i Maria Bruszkiewicz wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Nie tylko zmienili swoje miejsce zamieszkania, ale również nazwisko. Odtąd nazywali się „bardziej swojsko i amerykańsko” – William i Mary Weiss. Henryk Wojciechowski również zmienił swoje imię i nazwisko na Earl Weiss.

  Początkowo William i Mary Weiss razem z dziećmi osiedlili się w Buffalo w stanie Nowy Jork. Długo nie zagrzali tam miejsca. William Weiss nie mógł znaleźć pracy, więc dość szybko rodzina przeniosła się do irlandzkiej dzielnicy na północy Chicago. Rejon ten nazywany był „Little Hell”, czyli małe piekiełko, co od razu wskazywało na to, że nie było tam zbytnio bezpiecznie.

  Earl Weiss już jako dziecko wykazywał przestępcze skłonności. Razem ze swoim znajomym Irlandczykiem – Dionem O’Banionen dokonywał pierwszych włamań, kradzieży oraz licznych rozbojów. Nastolatkowie stworzyli uliczny gang, który nazwali North Side Gang. Na jego czele stał Dion O’Banion, a Earl Weiss został jego zastępcą oraz prawą ręką.

  North Side Gang działał w czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Nastolatkowie postanowili więc to wykorzystać. Z ulicznej gangsterski przeszli na najbardziej dochodowy w tym czasie biznes, czyli przemyt i handel alkoholem. Stopniowo przejmowali lokalne gorzelnie i destylarnie. Mieli na swoim koncie również napady na transporty alkoholu.

  Najpierw współpraca z Alem Capone, a potem śmiertelna wojna

  Co ciekawe, North Side Gang początkowo współdziałał razem z inną grupą przestępczą, na której czele stał Al Capone i Johnny Torrio. W 1921 r. w grupie doszło do poważnego rozłamu. Po przeciwnych stronach stanęli: gang włoski (z południa miasta) i irlandzki (z północy). Od tego momentu rozpoczęła się krwawa i bezkompromisowa walka o dominację w świecie przestępczym Chicago.

  Earl Weiss w gangu odpowiadał przede wszystkim za dystrybucję alkoholu i kwestie logistyczne związane z jego przemytem oraz handlem. To właśnie on wpadł na pomysł, aby ten cenny towar (i zakazany w USA) przemycać z pobliskiej Kanady. I, jak się okazało, to była prawdziwa żyła złota. W sąsiednim kraju można było bowiem legalnie kupować alkohol. Niektóre media sugerują, że w przemycie z Kanady pomagała mu partnerka Josephine Simard, która mieszkała w Montrealu. Dzięki zakupowi alkoholu w Kanadzie i sprzedawaniu go nielegalnie w USA North Side Gang bardzo się wzbogacił i sukcesywnie powiększał swoje imperium oraz wpływy.

  Jego partnerką życiową była aktorka teatralna Josephine Simard, którą poznał w Montrealu. To ona pomagała mu w przemycie alkoholu z Kanady do USAFoto: Chicago History Museum / Getty Images

  Jego partnerką życiową była aktorka teatralna Josephine Simard, którą poznał w Montrealu. To ona pomagała mu w przemycie alkoholu z Kanady do USA

  W listopadzie 1924 r. Dion O’Banion został zamordowany przez grupę Ala Capone i Johnny’ego Torrio. Mężczyzna został zastrzelony w swojej kwiaciarni przy North State Street. Sprawców było trzech. Nie zostali złapani. Dion O’Banion został postrzelony sześć razy w głowę, szyję oraz w klatkę piersiową. Dokładnie tak, jak zaplanował to sobie Al Capone. Od tego momentu Earl Weiss został szefem grupy North Side Gang i obiecał sobie pomścić przyjaciela.

  Pierwszy zamach na Ala Capone. Oddano 26 strzałów

  12 stycznia 1925 r. Earl Weiss przeprowadził pierwszy zamach na Ala Capone. Pomogli mu w tym prominentni członkowie gangu North Side: Vincet Drucci (Amerykanin włoskiego pochodzenia) oraz George „Bugs” Moran (urodził się w imigranckiej rodzinie irlandzko-polskiej).

  Gangsterzy limuzyną śledzili Ala Capone. Złapali go pod restauracją i tam ostrzelali jego samochód. Oddali w sumie 26 strzałów, które podziurawiły karoserię i raniły szofera oraz ochronę gangstera. Al Capone zaś wyszedł z tego zamachu bez szwanku. Od tego czasu, bojąc się o swoje życie, jeździł już jednak opancerzonym Cadillaciem.

  Dean O'Banion, Earl Weiss, Joe Aiello - członkowie gangu North SideFoto: Chicago History Museum / Getty Images

  Dean O’Banion, Earl Weiss, Joe Aiello – członkowie gangu North Side

  Dwa zamachy na Johnny’ego Torrio. Oba nieudane

  North Side Gang dwukrotnie przeprowadził zamach również na Johnny’ego Torrio. Pierwszy raz ostrzelano jego samochód. Efekt? Zginął jedynie szofer, a amerykański gangster włoskiego pochodzenia został tylko ranny.

  24 stycznia 1925 r. Earl Weiss przeprowadził drugi zamach na Johnny’ego Torrio. Gangster razem z George’em „Bugsem” Moranem dopadł rywala pod jego domem. Johnny Torrio został postrzelony, ale po raz kolejny przeżył. Przed śmiercią miał go uratować wóz wywożący brudną bieliznę, który spłoszył zamachowców.

  Johnny Torrio trafił do szpitala, gdzie przez prawie dwa tygodnie walczył o życie. W czasie pobytu w placówce medycznej był pilnie strzeżony przez swój gang. Ostatecznie gangster postanowił przejść na emeryturę i powrócić do Włoch. Przestępczy biznes oddał swojej prawej ręce, czyli Alowi Capone.

  W prawym górnym rogu - Earl "Hymie" Weiss. W lewym dolnym - Al CaponeFoto: Bettmann / Getty Images

  W prawym górnym rogu – Earl „Hymie” Weiss. W lewym dolnym – Al Capone

  Drugi zamach na Ala Capone. Jego ciało zasłonił ochroniarz

  Earl Weiss, po pierwszym nieudanych zamachu na swojego największego wroga, nie zrezygnował jednak z prób zabicia go. Drugi raz chciał tego dokonać 20 września 1926 r. Earl Weiss wdarł się do lokalu Hawthorne Inn w mieście Cicero, w trakcie gdy Al Capone spożywał w nim obiad.

  Mimo iż podczas zamachu użyto broni maszynowej, nikt nie zginął – część osób była ranna. Al Capone znowu wyszedł bez szwanku, a uratował go ochroniarz, który rzucił się na niego i przykrył własnym ciałem. Według policyjnego raportu podczas ataku wystrzelono około tysiąc pocisków. Po tym zamachu Al Capone zapowiedział rychłą śmierć Earla Weissa.

  Earl „Hymie” Weiss – śmierć. W ciele miał 10 kul postrzałowych

  Zaledwie trzy tygodnie po zamachu na Ala Capone Earl Weiss sam został zabity. To był już drugi zamach na niego. Zamachowcy dopadli gangstera na jednej z chicagowskich ulic. Zasadzili się na niego na drugim piętrze starego magazynu kwiatów, który kiedyś należał do Diona O’Baniona, a znajdował się naprzeciwko głównego biura.

  Gdy Earl Weiss mijał katedrę Najświętszego Imienia Jezusa, zamachowcy zaczęli strzelać. Kiedy na miejsce przyjechała karetka, gangster wciąż żył. Zmarł w drodze do szpitala. W jego ciele było 10 kul. Gangster został zabity 11 października 1926 r. w wieku 28 lat. W jego kieszeniach znaleziono różaniec, ponad 5 tys. dolarów oraz listę sędziów przysięgłych.

  • Zobacz także: Egzekucja, rak, więzienie. Jak skończyli bossowie grupy pruszkowskiej?

  Earl „Hymie” Weiss – życie prywatne. Kochał luksusy i się nimi obnosił

  Earl Weiss nigdy się nie ożenił. Jego partnerką życiową była aktorka teatralna Josephine Simard, którą poznał w Montrealu (Kanada). Prawdopodobnie to właśnie ona pomogła mu zorganizować przemyt alkoholu ze swojego kraju do Stanów Zjednoczonych.

  Earl Weiss z jednej strony był bezwzględnym mordercą bez skrupułów, a z drugiej bardzo religijną osobą. Nigdy nie opuszczał niedzielnej mszy, a przy sobie zawsze miał różaniec oraz modlitewnik. I oczywiście pistolet. Niektóre media donoszą, że jego garnitury szyte na miarę miały nawet specjalne kieszenie, przeznaczone właśnie na te przedmioty, które Earl Weiss zawsze nosił przy sobie.

  Szczupły, nędznej postawy, o ostrych rysach twarzy. Obdarzony dzikim temperamentem, skrywanym pod pozorem opanowania

  – tak pisał o nim biograf Ala Capone.

  Earl Weiss pławił się w luksusach i lubił obnosić się ze swoim bogactwem. Został pochowany na cmentarzu, na którym spoczął również jego śmiertelny wróg, czyli Al Capone.