Prywatny detektyw – czy warto korzystać z usług?

Czasami życie doświadcza nas nieoczekiwanymi sytuacjami, w których brakuje nam ważnych informacji. Może to być obawa o niewierność małżonka, nieodpowiednie towarzystwo dziecka, czy podejrzeń o przywłaszczenie mienia. Osoby, których to dotknęło najczęściej nie posiadają wystarczających informacji by wyciągnąć właściwe wnioski i nie wiedzą jak te informacje zdobyć. Na myśl przychodzi prywatny detektyw.

Detektywów w Polsce oferujących swoje usługi jest niesamowicie wielka ilość. W ofertach zajmują się prawie wszystkim i są profesjonalistami w swojej dziedzinie. Przynajmniej tak możemy wyczytać na każdej ze stron świadczących te usługi. Komentując to zjawisko, zadam jedno pytanie-„Czy kierując się do Detektywa powinniśmy od razu mu tak bezgranicznie zaufać?”

Kiedy i dlaczego? – prywatny detektyw i jego usługi

prywatny detektyw - lupaJakiś czas temu spotkałem się z sytuacją, w której matka wywozi dziecko za granicę bez zgody ojca, by tam zacząć nowe życie. Co w takiej sytuacji może zrobić rodzic? Oczywiście, nie wiadomo gdzie i jak szukać dziecka, nikt z rodziny matki nie chce pomóc i udziela mylących informacji, a ona sama unika kontaktu telefonicznego. Taka sytuacja jest bardzo trudna i poza zawiadomieniem policji konieczna może się okazać pomoc doświadczonego detektywa.

Jest wiele sytuacji gdzie potrzebna może być pomoc detektywa. Jedną z nich może być taka, gdzie konieczna jest całodobowa obserwacja figuranta, a uzyskane informacje będziemy chcieli przedstawić w sądzie jako dowody, na przykład na rozprawie rozwodowej. Sąd może wezwać detektywa by przedstawił dokładny opis prowadzonych działań, kiedy i gdzie uzyskał dany materiał dowodowy. Całodobowa obserwacja jest trudna ale do wykonania samodzielnie, o ile jest jeden figurant, ale gdy osób pod obserwacją ma być dwie lub gdy podejście blisko bez rozpoznania jest niemożliwe to na pewno prywatny detektyw będzie wyjściem z sytuacji.

Kiedy i dlaczego? – zakup sprzętu i działanie na własną rękę

Koszt wynajęcia detektywa jest zazwyczaj ustalany indywidualnie w oparciu o ustalenia wstępne. Wszystko zależy od koniecznych do zaangażowanych sił, użycia specjalistycznego sprzętu i czasu trwania obserwacji. Jednakże są to spore wydatki, a dzień obserwacji wacha się między 750 a 2000 zł. Gdy nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek, będziemy musieli wziąć sprawy we własne ręce.

Należy zacząć od tego, że dobrym posunięciem jest konsultacja planowanych działań z prawnikiem. Chodzi o to, żeby samemu nie stanąć w kolizji z prawem i nie pogorszyć dodatkowo swojej sytuacji.  Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie działań i zakup odpowiedniego sprzętu. Może się okazać, że wystarczy dyktafon za 129 zł, ale może być też tak, że konieczny będzie bardziej zaawansowany sprzęt. Większość osób przychodzących do sklepu detektywistycznego ma niewielką wiedzę na temat sprzętu detektywistycznego i jego zastosowania, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Konsultacje przed zakupem mogą uchronić nas przed nadmiernym wydatkiem oraz przed zakupem urządzenia, które nie będzie optymalne do zaplanowanych działań.

Prywatny detektyw dysponuje doświadczeniem i możliwościami, żeby rozwiązać praktycznie każdą sprawę, należy jednak pamiętać, że dobre usługi muszą kosztować, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby i możliwości jakie mamy przed podjęciem działań na własną rękę lub wynajęciem detektywa.

„Najlepszym Detektywem/Szpiegiem jest ten o którym nikt nic nie wie.”