Rosyjski gangster Oleg P. zatrzymany przez antyterrorystów w Sopocie. Ścigał go Interpol

Za Olegiem P. Interpol wystawił list gończy z czerwoną notą, co oznacza szczególnie niebezpiecznych przestępców. Rosjanin ukrywał się w jednym z sopockich hoteli.

43-letni Oleg P. został zatrzymany przez gdańskich antyterrorystów w sobotę 18 lipca, po tym jak wyszedł z jednego z sopockich hoteli. Rosyjskie służby poszukiwały gangstera za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, ale szczegółów dotyczących zarzutów nie podano. Za Olegiem P. wystawiony był międzynarodowy list gończy Interpolu z tzw. czerwoną notą.

– Mężczyzna został tymczasowo aresztowany najpierw na siedem dni, a po wniosku strony rosyjskiej okres ten wydłużono do 40 dni – informuje prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Teraz gdańscy śledczy oczekują na dokumenty ekstradycyjne od Rosjan. To, czy ekstradycja Olega P. będzie dopuszczalna, zgodnie z procedurą zbada Sąd Okręgowy w Gdańsku. Ostateczną decyzję o ekstradycji zatrzymanego podejmie minister sprawiedliwości.

Kim jest Oleg P.? „Wor w zakonie”, „Cyrkacz”

Informację o zatrzymaniu Olega P. podała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti. Agencja podała, że P. jest gangsterem wysoko postawionym w rosyjskim świecie przestępczym, tzw. worem w zakonie, co można przetłumaczyć jako „złodziej w prawie”. Tym mianem w rosyjskiej mafii określa się zawodowych przestępców, którzy przestrzegają przestępczego kodeksu honorowego, przeszli specjalną inicjację i mają poparcie innych gangsterów. „Wory w zakonie” wyróżniają się charakterystycznymi tatuażami, często o religijnej tematyce.

Agencja podaje, że Oleg P. urodził się w litewskich Duksztach, ale jako dziecko przeprowadził się z rodziną pod Moskwę. W przestępczym świecie w 2011 roku uzyskał przydomek „Cyrkacz”, który nawiązuje do sposobu, w jaki gangster miał uniknąć służby wojskowej – miał przedłożyć fałszywe zaświadczenie o nauce w szkole cyrkowej.

Oleg P. raz był skazany, lata 2002–2007 spędził w więzieniu.

Rosyjskie media informują, że w pierwszej dekadzie XXI wieku Oleg P. był zaangażowany w brutalne walki, które prowadziły między sobą rosyjskie gangi, a przed wymiarem sprawiedliwości ukrywał się w Turcji. W 2014 roku trafił do irackiego aresztu za nielegalne przekroczenie granicy.

autor tekstu;trojmiastowyborcza