Stan Wiktoria w Australii. Godzina policyjna, zakaz oddalania się od domu, zakupy tylko raz dziennie

Stan Wiktoria, drugi najbardziej zaludniony region w Australii, ogłosił w niedzielę wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z rozwijającą się epidemią COVID-19 w tym kraju. W ramach zaostrzonych restrykcji w stołecznym Melbourne będzie obowiązywać godzina policyjna. 

Godzina policyjna w Melbourne, drugim co do wielkości mieście Australii, zacznie obowiązywać już w niedzielę. Mieszkańcy miasta mają absolutny zakaz poruszania się po mieście w godzinach od 20:00 do 5:00 rano następnego dnia. Policja zyskała dodatkowe uprawnienia.

Stan Wiktoria zaostrza restrykcje

Wraz z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej wprowadzono też więcej obostrzeń. Zakupy w Melbourne od poniedziałku będzie mogła robić tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego – nie częściej niż raz dziennie. Ponadto, będzie obowiązywać zasada, że nawet w ważnych sprawach mieszkańcy Melbourne nie będą mogli przemieszczać się na odległość większą niż 5 km od domu.

Te nowe restrykcje będą obowiązywać przez 6 tygodni do połowy września. Uzupełnią wprowadzone już wcześniej nakazy noszenia masek ochronnych poza domem i dystansowania społecznego, których obowiązywanie również przedłużono. – Jeśli nie wprowadzimy tych zmian, nie uda się nam przez to przejść – przekonywał podczas niedzielnej konferencji prasowej premier stanu Wiktoria Daniel Andrews. – Musimy podjąć dodatkowy wysiłek. Stąd decyzja o obostrzeniach – wyjaśnił.

Policjanci w Melbourne ubrani w maseczkiPAP/EPA/DANIEL POCKETT

W środę, jak zapowiedział premier rządu Wiktorii, zostaną jeszcze wprowadzone ograniczenia ekonomiczne w Melbourne. Należy się spodziewać zamrożenia działalności przedsiębiorstw i punktów usługowych – wskazują australijskie media. Wszystkie placówki gastronomiczne będą musiały przejść na system sprzedaży na wynos przy zachowaniu niemal całkowitej bezdotykowości. Ograniczona zostanie komunikacja miejska i połączenia wewnątrzstanowe.

Koronawirus w Australii

W niedzielę podano, że w ciągu ostatniej doby liczba nowych zakażeń w Australii wzrosła o 671, podczas gdy w sobotę dobowy przyrost nowych infekcji wynosił jeszcze 397. Liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii zbliża się już do 18 tysięcy, a jeszcze pod koniec czerwca utrzymywała się na poziomie 10 tysięcy. Większość nowych przypadków dotyczy stanu Wiktoria, gdzie znajdują się główne ogniska epidemii w Australii. Są one zlokalizowane w domach opieki społecznej dla seniorów oraz hurtowniach i składach towarowych.

W niedzielę poinformowano też o siedmiu zgonach w Wiktorii w ciągu doby. Ponadto, po raz pierwszy od trzech miesięcy zarejestrowano przypadek śmiertelny w stanie Nowa Południowa Walia. Podnosi to australijski bilans ogólny do 208 przypadków.

Rząd stanu Wiktoria ogłosił stan klęski żywiołowejPAP/EPA/DANIEL POCKETT

Od środy obowiązujący w Melbourne nakaz pozostania w domach i nieopuszczania ich bez ważnej przyczyny będzie rozszerzony na cały stan – zapowiedział w niedzielę premier Andrews. Od ubiegłego tygodnia nie tylko mieszkańcy Melbourne, ale wszyscy mieszkańcy Wiktorii mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. W Geelong – drugim co do wielkości mieście Wiktorii – obowiązuje też zakaz przyjmowania gości przez mieszkańców.

Autor:momo/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/DANIEL POCKETT