„Taśmy Amber Gold” wkrótce w Telewizji Polskiej [WIDEO]

– Ten film to osiem lat dziennikarskiego śledztwa, dziesiątki rozmów; prezentowane taśmy wreszcie pokażą, jak naprawdę wygląda sprawa, o której wszyscy chcą zapomnieć, bo afera Amber Gold została zamieciona pod dywan – mówi Sylwester Latkowski, reżyser filmu „Taśmy Amber Gold”. Blisko dwugodzinny dokument będzie można obejrzeć 13 stycznia o godz. 20:35 w TVP1 i TVP Info. Dziennikarz ukazuje w nim skandaliczne procedery, do których dochodziło w Trójmieście. Sprawą zajmował się już w 2012 roku, gdy wybuchła afera. 

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku; to znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Sylwester Latkowski, były redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, wraz z dziennikarzem Michałem Majewskim prowadził dziennikarskie śledztwo w sprawie piramidy finansowej.

W filmie „Taśmy Amber Gold” reżyser próbuje wyjaśnić m.in.: co na temat Amber Gold wiedział premier Donald Tusk; jaką funkcję w firmie pełnił jego syn; co się stało ze złotem klientów piramidy finansowej.

– Ilu osobom zależało i zależy, aby ta sprawa zniknęła bez śladu? – pyta Latkowski, zauważając, że według niektórych „jest już po sprawie”. Jak mówi, w Trójmieście „świat przestępczy krzyżuje się z politykami, policją, z samorządem, prokuratorami, sędziami, małym i wielkim biznesem” – Od lat pilnują, by wszystko działo się po cichu. Nikt im nie podskoczy. Jak w każdej mafii. Każdy wie, czym to grozi. Oni zawsze mają szczęście, spadają na cztery łapy – komentuje dziennikarz.

– Sprawa Amber Gold to przykład, czym jest układ trójmiejski. Taśmy, które zaprezentuję w filmie pokazują, że nie jest to publicystyka; że to dzieje się tu i teraz. Układ trójmiejski jest faktem. Dla mnie to ciągła walka z wiatrakami – ocenia reżyser. – Nikogo już nie interesuje, kto za tym stał – dodaje Latkowski.

„Taśmy Amber Gold” 13 stycznia o godz. 20:35 w TVP1 i TVP Info.