Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy

Wyrok dożywocia dla Matteo Messiny Denara, szefa mafii Cosa Nostra za zamachy w Capaci i w Palermo w 1992 roku. Taką decyzję podjął sąd w Caltanissetta po 14 godzinach narad w sali posiedzeń – podaje portal Rai News. Ofiarami ataków byli m.in. sędziowie. Sam mafioso od 1993 roku do tej pory jest poszukiwany, dlatego wyrok nie może zostać wykonany.

Skazany był jednym ze sprawców śmiertelnych zamachów dokonywanych na Sycylii na zlecenie Cosa Nostry, w tym ówczesnego bossa tej mafii Salvatore Riina tzw. Totò, który został zatrzymany w 1993 roku. Denaro został nowym szefem Cosa Nostry po aresztowaniu Bernarda Provenzano w 2006 roku.

Wyrok sądu z 21 października uznaje udział Denaro w organizowaniu zamachów Cosa Nostry w Capaci i w Palermo w 1992. Wcześniej został już skazany na dożywocie za ataki we Florencji, Rzymie i Mediolanie w 1993, w których zginęło dziesięć osób.

– Messina Denaro to mafioso, który zrezygnował z jakiejkolwiek autonomicznej przestrzeni życiowej, wiedząc, że za jego weście w struktury Cosa Nostry, za karierę, którą ułatwił mu Riina, mianując go regentem prowincji Trapani musiałby zapłacić wysoką stawkę – mówił prokurator Gabriele Paci, przedstawiając akta oskarżenia.

W trakcie procesu, który rozpoczął się w 2017 roku sąd w Caltanissetta przesłuchał dziesiątki współpracowników wymiaru sprawiedliwości w celu zrekonstruowania miesięcy poprzedzających śmiertelne ataki, w wyniku których zginęli sędziowie Paolo Borsellino, Giovanni Falcone i Francesca Morvillo oraz ośmiu funkcjonariuszy ich eskorty. Sędziowie byli związani ze sprawami skierowanymi przeciwko mafii.

– Decyzja o zabójstwie sędziów nie była faktem odizolowanym, ale dobrze scentralizowanym w strategii zamachu, w której Matteo Messina Denaro uczestniczył ze świadomością – dodał prokurator. Jak zaznaczył, w ten sposób mafioso dał „zgodę i całkowitą dyspozycyjność własnej osoby, własnych ludzi, własnego terytorium, rodzin z Trapani na rzecz planu Riiny”.

Matteo Messina Denaro od 1993 roku jest uznawany za uciekiniera.