Żona „El Chapo” zatrzymana pod zarzutem międzynarodowego handlu narkotykami

Żona Joaquina „El Chapo” Guzmána została aresztowana w Wirginii. Prokuratorzy oskarżyli ją o udział w spisku mającym na celu dystrybucję kokainy, metaamfetaminy, heroiny i marihuany, próbę importu zakazanych środków na terytorium USA oraz pomoc w próbach ucieczki uwięzionego męża.

  • Dokumenty sądowe wskazują, że Emma Coronel Aisupuro przekazywała wiadomości od i do Guzmána, pomagając mu w kontrolowaniu jego imperium narkotykowego latach 2012-2014
  • Sąd ma dowody na jej pomoc w próbach ucieczki „El Chapo” z więzienia. Jeden z nich miał polegać na wykopaniu milowego tunelu pod murami więzienia, który miał doprowadzić do prysznica w celi Guzmána
  • 31-letnia Emma Coronel Aisupuro posiada podwójne obywatelstwo amerykańsko-meksykańskie

Zatrzymania dokonano na międzynarodowym lotnisku Dulles w Wirginii. Emma Coronel Aisupuro jest również oskarżona o spiskowanie z innymi osobami, aby pomóc El Chapo w jego ucieczce z więzienia Altiplano w lipcu 2015 r. Prokuratura jest przekonana, że planowała wraz z innymi zorganizować kolejną ucieczkę z więzienia dla narkotykowego króla przed jego ekstradycją do USA w styczniu 2017 r.

Żona „El Chapo” stanie we wtorek przed Sądem Okręgowym w Waszyngtonie.

Emma Coronel Aisupuro to Miss Sinaloa z 2008 r. Wyszła za mąż za słynnego „El Chapo” w roku 2007, w okresie gdy ten ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości po ucieczce z więzienia w 2001 r. Okres ten trwał przez trzynaście lat aż do 2014 r., gdy przestępca został ponownie zatrzymany. Wtedy również udało mu się jednak zbiec. Ostatecznie schwytano go dopiero w styczniu 2016 w mieście Los Mochis w stanie Sinaloa. Rok później został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. W listopada 2018 r. w Nowym Jorku rozpoczął się jego proces. Skazano go w lutym 2019 r.

„El Chapo”. Kim jest legendarny król narkotyków?

„El Chapo” to przydomek Joaquina Guzmána, meksykańskiego barona narkotykowego. „El Chapo” był jednym z założycieli oraz przywódców kartelu z Sinaloi. Guzmán odsiaduje obecnie wyrok dożywotniego więzienia.

Wielodzietna rodzina „El Chapo”

Joaquin „El Chapo” Guzmán urodził się we wsi La Tuna koło Badiraguato w stanie Sinaloa w Meksyku. Jego prawdziwa data urodzin jest nieznana. Pod uwagę brane są dwie daty: 25 grudnia 1954 r. i 4 kwietnia 1957 r.

Pochodził z biednej i wielodzietnej rodziny, która wraz z rodzicami liczyła aż dwanaście osób. Późniejsza przestępcza działalność „El Chapo” sprawiła, że cztery osoby z jego rodziny zostały zamordowane, cztery kolejne aresztowane.

Rodzinę utrzymywał głównie ojciec, który zajmował się hodowlą koki, niezbędnej do produkcji opium i kokainy. Dystrybucją zajmował się wuj Joaquina, który we wrześniu 1978 r. został zastrzelony przez policję federalną. Wówczas młody Guzmán związał się z powstającym właśnie kartelem Guadalajara. Błyskotliwość, zmysł i talent do interesów sprawiły, że szybko piął się w kartelowej hierarchii. „El Chapo” był m.in. pomysłodawcą przemytu narkotyków do USA w gaśnicach.

Wizjoner „El Chapo” Guzmán

Kiedy w 1989 r. ostatecznie wszystkie najważniejsze osoby kartelu siedziały już w więzieniu, do gry wkroczył „El Chapo”, który przekształcił rozpadającą się organizację we własny i dobrze funkcjonujący kartel Sinaloa (na cześć meksykańskiego stanu, z którego pochodzi).

„El Chapo” rozpoczął działalność na wielką skalę, wprowadzając wiele nowatorskich rozwiązań – w tym sieć podziemnych tuneli pod granicą amerykańsko-meksykańską oraz narkotykowe połączenia lotnicze do USA. Narkotyki do Stanów Zjednoczonych przemycał również drogą wodną dzięki okrętom podwodnym. Wizjoner skonstruował również taśmową sieć produkcyjną – narkotyki były pakowane do puszek z napisem „chili” i wysyłane do USA.

Nie wszystkim jednak działalność „El Chapo” przypadła do gustu. Szczególne rywalizującym z nim innym kartelom. 24 maja 1993 r. miał być ostatnim dniem życia Guzmána. Zgładzić go mieli członkowie kartelu Tijuana na parkingu portu lotniczego w Guadalajarze. Akcja zakończyła się niepowodzeniem, a narkotykowy baron cudem uniknął śmierci. Ofiarą zamachu stał się z jednak jeden z prominentnych arcybiskupów. To zwróciło uwagę meksykańskich władz, które od tamtej pory rozpoczęły gigantyczną obławę na „El Chapo”.

Dwie ucieczki „El Chapo” z więzienia

Guzmán został schwytany 9 czerwca 1993 r. na granicy Meksyku z Gwatemalą. Został skazany na 20 lat więzienia. Nie przeszkodziło mu to jednak dalej zarządzać kartelem z celi. Na początku 2001 r. meksykański sąd zgodził się na ekstradycję do USA. Następnego dnia „El Chapo” zbiegł, bo w Stanach Zjednoczonych groziła mu kara śmieci. Według oficjalnej wersji wydarzeń schował się w wiezionym do pralni wózku z brudnymi ubraniami. Prawdopodobna jest jednak pomoc przekupionych strażników. W postępowaniu wyjaśniającym ustalono, że w ucieczkę zaangażowanych było 71 osób, w tym 15 pracowników więzienia.

Od tej pory „El Chapo” Guzmán rozszerzył działalność na cały świat, robiąc interesy aż w 36 krajach. W Meksyku produkował heroinę i marihuanę, Z Tajlandii przemycał z kolei metaamfetaminę, a z Kolumbii kokainę. W Gwatemali stworzył gigantyczny port przeładunkowy. Stamtąd gotowe narkotyki trafiały do USA i Europy.

Mimo obławy na „El Chapo” ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości kolejne 13 lat. Został schwytany 22 lutego 2014 r. nad ranem. To była wspólna operacja meksykańskiej marynarki wojennej, DEA i USMS. Ponad rok później – 11 lipca 2015 r. – Guzmán uciekł z więzienia, przechodząc wydrążonym przez jego wspólników tunelem.

Wolnością „El Chapo” Guzmán nie cieszył się zbyt długo. Ponownie schwytano go 8 stycznia 2016 r. Rok później (19 stycznia 2017 r.) ekstradowano go do USA. Ostatecznie 17 lipca 2019 r. został skazany przez sąd w USA na karę dożywotniego więzienia bez możliwości warunkowego zwolnienia.